YAĞ ALDIRMADA KALICI ESTETİK CERRAHİ YÖNTEMİ

Son yıllarda modern yaşam tarzı birçok rahatsızlığı beraberinde getiriyor. Düzensiz uyku, stresli yaşam, dengesiz ve sağlıksız beslenme, hareketten yoksun geçirilen günler, masa başı iş ortamları fiziksel ve psikolojik olarak yaşam standartını olumsuz etkilemektedir. Bu durum ikincil sonuçları doğurarak vücutta şekil bozukluklarına neden olmaktadır. 

İkincil sonuçların en gözle görülür şekli olan vücuttaki şekil bozuklukları, bölgesel yağlanma olarak  ortaya çıkmaktadır. Spordan uzak, düzensiz ve kalorisi yüksek beslenme alışkanlığına vücudun verdiği tepki çeşitli bölgelerde biriken kalıcı yağlanmalar şeklindedir. Fazla kilo ve obezite, günümüzde hızlı ve önlenemeyen bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Toplumsal bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Ülkemizin 15 yaş üzeri nüfusunun yarısı fazla kilo ve obezite şikâyetiyle yaşamaktadır. Bu oranın yarısını kadınlar oluşturuyor. Bu tablo kilo alımının ergenlik dönemini de etkilediğini göstermektedir ki, bu da sağlıksız bir genç nüfusun yetiştiği anlamına gelmektedir. 

EN ÇOK YAĞLANAN BÖLGELER

Obezitenin de başlangıcı sayılan fazla kilo alımı en çok karın ve bel bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Vücudun kilo almaya en müsait yerleri bu bölgelerdir. Yağ depoları karın, bel çervesi kısımlarında hızla oluşur. Kadınlarda erkeklerden farklı bir kilo alma bölgesi de ön plana çıkmaktadır. Bu da, basen ve kalça bölgesidir. Erkekler metabolizma özelliği gereği basen bölgelerinden kilo almazlar. Ancak kadınlar doğurgan bir yapıya sahip olduğu için karın ve bel bölgesinin yanında en çok basen ve kalça bölgelerinden kilo alırlar.  Bu da son derece doğal bir süreçtir. 

İNATÇI YAĞ OLUŞUMU

Bu doğal sürecin yarattığı olumsuzluklar maalesef kalıcı olmaktadır. Çünkü söz konusu vücud bölgelerinden alınan yağlar kalıcı olmaktadır. Özellikle orta yaş ve üzerinde yaşlanmanın etkisiyle vücudun işleyişinin ağırlaşmasıyla alınan yağlar kolay kolay yakılamamaktadır. Bu yağlar egzersiz ve spor ile yakılsa bile, spor bırakıldığında ya da egzersize ara verildiğinde aynı bölgelerde tekrar ortaya çıkmaktadır. 

YAĞ ALDIRMA BU HASTALIKLARI ÖNLÜYOR

Yakılamayan yağlar ya da kilolar birçok hastalığa da zemin hazırlamaktadır. Karın ve bel bölgesindeki yağ hücreleri iri boyutlardadır. İç organlara yakın olması nedeniyle olumsuz etkileri söz konusudur. Kalp damar, mide gibi organlar bu yağlanmadan etkilenmektedir. Kandaki yağ oranının yükselmesi, hipertansiyon, şeker hastalığının, idrar kaçırmanın, kalp ve damar hastalıklarının oluşmasının en önemli nedenlerinden biri karın ve bel çevresinde toplanan, yağ birikintilerinden oluşan kilolardır. Bireyler, bu hastalıklar açısından risk grubundadırlar. 

EGZERSİZ KALICI OLARAK YOK ETMİYOR

Yağların yol açtığı bir diğer sorun ise estetik ve buna bağlı psikolojik sorunlardır. Özellikle kadınlarda ciddi şikâyet konusu olmaktadır. Özellikle hamilelik döneminde alınan fazla kiloların, doğum sonrası verilememesi annede stres konusu olabilmektedir. Basenler genişlemekte, bel çevresindeki yağlar kadına özgü ince bel ölçülerini ortadan kaldırıp erkeksi bir bel yapısına dönüştürmekte, kalçadan alınan yağlar popoda şekil bozukluklarına yol açmaktadır. Bu yağlanmalar maalesef kalıcıdır. Kilolardan kurtulmak kararlılık gerektiren diyet ve egzersiz gerektirir. Ancak ömür boyu diyet ve egzersiz hemen hemen imkansız olduğu için yağlar hayatın belli dönemlerinde daha dirençli bir şekilde tekrar ortaya çıkar. Kişinin umutlarını kıran, çabalarını boşa çıkaran bir durumdur bu. 

AŞIRI YAĞLANMADA BEĞENİLMEME DUYGUSU GELİŞİYOR

Yağlardan kurtulamamak psikolojik sorunları da beraberinde getirebiliyor. Birey bunu takıntı haline getiriyor. Özgüveni sarsılıyor. Sosyal çevresinde, aktivitelerde kadınsı çizgilerden yoksun görünümüyle kendini yetersiz hissedebilmektedir. Beğenilmeme duygusu kimi durumlarda psikolojik travmaya dahi dönüşebilmektedir. Ayrıca aşırı kilolar kişinin yürümesini, oturmasını kalkmasını, eğilmesini yeteri kadar serbest ve özgürce yapmasına engel olmaktadır. Birey, enerjisi ve günlük performasının düştüğünü görmektedir. Kıyafet seçiminde sıkıntılar yaşamaktadır. İstediği kıyafetleri giyememek, gergin bir karaktere büründürmektedir. Beli, karnı ve baseni genişleyen büyüyen bireylerde erken yaşlılık belirtileri daha hızlı görünmektedir. 

YAĞ ALDIRMADA KALICI SONUÇ VEREN YÖNTEM

Fazla bölgesel yağlardan kurtularak fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara engel olmak bu yağlardan kalıcı olarak kurtulmaya bağlıdır. Yağ aldırma teknikleri son yıllarda çok büyük bir ivme kazandı. Teknoloji sayesinde yağlanmalara kalıcı çözümler getirildi. Bu yöntemler arasında son yılların en popüler ve güvenilir, kalıcı sonuca odaklı olan lazer lipoliz ile yağ aldırma yöntemi. Yağ aldırmada bugüne kadar uygulanan yöntemlere göre daha hassas, vücudun her bölgesine uygulanabilen, tek seansta kalıcı sonuçlar getiren, güvenli, risksiz ve konforlu bir yöntem olan lazer lipoliz yöntemi Amerikan FDA onaylıdır. Müdahale edilen bölgenin iyileşme süresi şu ana kadarki diğer yağ aldırma yöntemlerine göre daha hızlıdır. Lazer lipoliz ile yağ aldırma yönteminin diğer bir avantajı vücutta işlem yapılan bölgenin cildini de gerginleştirmesidir. 

TEK SEANSTA YAĞLARDAN KURTULMA VE CİLT SIKILAŞTIRMA

Peki yağ aldırma operasyonu geçirmek isteyenler için lazer lipoliz işlemi nasıl yapılmaktadır? Lazer lipoliz ile yağ aldırma, güçlü lazer ışınları verilerek yağ hücrelerinin zarının patlatılmasıyla yağ dokusunun serbest hale getirilmesi ve vücut tarafından emilerek yok edilmesi esasına dayanır. İşlem bölgesi uyuşturularak yapılan bir müdahaledir. Kılcal damar ve sinirlere zarar verilmeden 15 dakika  ile 1 saat arasında dikiş gerektirmeyen ve böylece izi belli olmayan kesilerden girilerek kilolu bel, karın ve basendeki fazla yağlar parçalanarak, bir daha oluşmamak üzere tek seansta yok edilir. Diğer yöntemlerde olduğu gibi yağlar dışarı çıkarılmaz. Kilo ile esneyen deri, yağ aldırma işleminden sonra gevşeme eğilimi gösterir. Lazer lipoliz ile yağ aldırmanın bir diğer özelliği gevşeyen deriyi sıkılaştırıp toparlamasıdır. Böylece cilt germek için ikinci bir operasyona gerek kalmaz. 

YAĞ ALDIRMA SONRASI NE ZAMAN İŞE BAŞLANABİLİR?

İyileşme süresi liposuction işlemine göre çok daha kısadır. Hasta ikinci gün işbaşı yapar. Oluşabilecek hafif morluk ve şişlikler ortalama 10 günde kaybolur. Liposuction yönteminde 1 ay korse kullanılırken, lazer lipoliz ile yağ aldırmada bu süre ortalama 1 ila 2 haftadır. İyileşme 1.5-2 ayda tam olarak kendini gösterir. Sonuç olarak, basen ve kalçadaki yağlar ortadan kalkmış, bel çevresi ideal sınırlara getirilmiş, düz bir karın şekli olan estetik bir vücut şekli ortaya çıkar.

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır.