Liposuction (Yağ Aldırma) liposuction Lipomatik ve Liposculpture

liposuction Lipomatik ve LiposculptureLiposuction (Yağ Aldırma) liposuction Lipomatik ve Liposculpture Vücuttaki yağların orantısız dağılımından, ince olmanıza rağmen basenler, karın bölgesi, kalçadaki, dizinizdeki fazlalıklardan, rahatsız iseniz liposuction tam size göre bir uygulama. Diyet yaptığı halde kilo veremeyen, spor yaptığı halde incelemeyen, halk arasında tombul, balıketi gibi tabirler kullanılan kişilerin de fazlalık yağlarının alınması için tercih edilen bir yöntemdir.

Özellikle çocukların ergenlik dönemine kadar yağ hücreleri oluşur. Ergenlikten sonra yeni yağ hücresi oluşmaz, var olanlar kilo alımıyla genişler. Çocukların küçük yaşlardan itibaren sağlıklı, dengeli beslenmesini, spor yapmasını uzmanlar öneriyorlar çünkü bu yağ hücresi oluşumunu engellemek için çok faydalı olmaktadır.

http://www.estetikinternational.com.tr/lipomatik-ve-liposculpture

Liposuction uygulamasında, Lipomatik ve Liposculpture yağ çekilecek bölgeye özel bir sıvı verilir. Bu sıvı o bölgedeki sıvı kaybını da azaltır. Bu şişirilen yere 3-5 mmlik kesiler yapılır. Bu kesilerden elektrik süpürgesi gibi çalışan vakumlu metal borular veya çok özel enjektörler deri altına yerleştirilip fazlalık yağlar çekilir. Günümüzde ses dalgalarından yararlanılarak yağların parçalanması ve sonrası aynı metotla çekilmesine başlanmıştır. Bu kanama riskini de azaltır.

Çekilen yağların miktarı sağlık açısından çok önemlidir. Farklı kaynaklara göre, bu değer yağ miktarına bağlı olarak 2,5-4,5 litre arasında değişmektedir. Liposuction uygulanan bölgede çatlak, sarkma varsa, burada daha da sarkma ve kötü bir görüntü oluşabileceği riski olduğundan, doktorunuzla bunların çözümleri hakkında konuşulması gerekir.

Liposuction hastane ortamında yapılır. Uygulanacak yerin büyüklüğüne göre genel anestezi veya lokal anestezi ve hafif sedasyon ile yapılır. 1-2 saat sürer. Kesiler estetik dikilir. Dikiş izi kalmaz. Duruma göre aynı gün hastaneden çıkılabilir, belki 1 gün hastanede yatılır. Sonrasında özel korse giyilmesi ve 1-1,5 ay çıkarılmaması gerekir. Hafif ağrı olursa, ağrı kesici kullanılır. Uygulanma sonrası şişlik, morluk, yanma hissi, karıncalanma olabilir. Masaj ve yürüyüş yapılması önerilir. Vücudun görüntüsü yaklaşık 2 ay sonunda belirginleşir.

Ameliyat sonrası kanama, ciltte hasar, sinirlerde yaralanma, iltihap olabilir. Güneşten sakınılmalıdır, ciltte renk değişiklikleri olabilir.

Liposuction ameliyatıyla Lipomatik ve Liposculpture alınan yağların tekrar yerine gelmesi mümkün değildir. Sonuçtan memnun kalmanız için, seçeceğiniz doktor, konusunda uzman olmalıdır. 

Ayrıca yağ modelleme olarak da bilinen liposuctionın farklı metotlarla uygulama şekli de bulunur. Söz gelimi liposculpture yani emme destekli yağ aldırma metodu basitçe yağ dokusunu kaldıran bir kozmetik cerrahi girişimidir. İnsan bedeninin pek çok farklı noktasından yağ alınabilir Özellikle en fazla tercih edilen bölgeler, yağlanma sorununun en fazla gözlemlendiği karın, uyluk ve kalçalar, boyun, kollar ve bel bölgesidir.

Çeşitli faktörler tek operasyonda yağ miktarının fazlaca alınımını sınırlasa da cerrah ve hasta ne ölçüde yağın alınacağına ortaklaşa karar verirler. Çok fazla yağ alımının bazı sakıncaları vardır. Olağandışı bir liposuction yani yağ alımında çok büyük riskler altına girmeyi ve hastasını bu riske sokmayı hiçbir cerrah istemez. Deride ezilmeler, dalgalanmalar, venöz yetmezlik gibi sorunlar oluşabilir. 

Bölgesel yağlanma olan bir alanda yapılan liposuction uygulaması hastanın ortalama 20 kg kadar yağ kaybetmiş görüntüsüne ulaşmasını sağlar. Bu prosedür genel anestezi altında gerçekleştirilebileceği gibi, lokal olarak da yapılabilir. Hangi anestezi şeklinin uygulanacağına genellikle ne kadar yağ çekileceği şeklinde yapılan planlamada karar verilir. Hastanın genel sağlığı da yine anestezi seçiminde önem taşır.

İlk liposuction denemesini Fransız cerrah Charles Dujarier yapmıştır. 1926 senesinde gerçekleşen bu operasyon, bir mankenin bacaklarına yapılsa da, manken maalesef kangren olarak hayatını kaybetmiştir. Liposuctionın ilkel olarak kullanıldığı varsayılan bu vaka sonrasında Avrupa'daki cerrahlar 1960'ların sonlarına kadar liposuction uygulaması konusunda geniş ve kapsamlı araştırmalar yaptılar. Çalışmalar evrensel bir boyuta taşındı, kanama ve olası diğer riskler çözümlendi. İlk modern liposuction prosedürü ise iki İtalyan jinekolog olan Arpad ve Giorgio Fischer, ile gerçekleşti. Daha sonra 1974 yılında liposuction ilk olarak doğru bir şekilde liponun babası lakabıyla yine Fransız bir cerrah olan Yves-Gerard Illouz, 1982 yılında yapıldı. "Illouz Metodu" olana hala kullanılan bu uygulamada, künt kanüller ve yüksek vakum emiş gücü ile hem tekrarlanabilir iyi sonuçlar ve hem de düşük morbidite ile dokular içine sıvıyı yaşatarak veya besleyerek sonucun alınmasını kolaylaştırdı. Bir başka Fransız cerrah Pierre Fournier ise kullandığı lidokain ile lokal anestezik şekilde kesi tekniğini modifiye etti ve ameliyattan sonra sıkıştırma uygulaması kullanılmaya başlandı. 1980'lerde, birçok ABD cerrah, liposuction metodunu denedi ve genel anestezi yerine bazı değişiklikler yaparak sadece sakinleştirici vererek yani sedasyon yaparak gelişime katkı sağladılar. 

http://www.bulentcihantimur.com/estetik/vucut-estetigi/lipomatik-ve-liposculpture

1990'lı yılların sonlarında, ultrason liposuction tekniğine eşlik etmeye başladı. İlk ultrasonik enerjiyi kullanarak yağ çıkarılmasını kolaylaştırmak için yağın sıvılaştırılması metodu kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte, hummalı bir şekilde geleneksel tekniklerin kullanımında bir bir artış oldu. Uygulayıcılar genellikle liposuction geliştirmek için lanse edilen modern teknolojilerin birçoğunu sadece reklam olduğunu söylemeye başladılar. Kısaca önemli olan cihaz değil, cerrahların becerisi idi. 

Herkes liposuction için iyi bir aday olabilir. Eğer bölgesel yağlanma sorununuz varsa ve diyet ve egzersizle bununla baş edemiyorsanız, bu teknik sizi yağlardan kurtarabilir. Fakat bütün cerrahların ortak noktada birleştiği konu ise, önce mutlaka diyet ve egzersizin denenmesi ve eğer başarı sağlanamıyorsa bu tarz bir girişime yöneltilebileceğidir. Liposuction için iyi bir aday olup olmadığınızı merak ediyorsanız, hemen anlatalım. Eğer 18 yaş üzerindeyseniz, sağlık durumunuz son derece iyi ise, kanama ile ilgili herhangi bir rahatsızlığınız yoksa, diyet ve egzersiz yapmanıza rağmen bölgesel yağ fazlalığından kurtulamıyorsanız, başka diğer riskli hastalıklarınız yoksa, sigara veya alkol gibi bağımlılıklarınız yoksa, liposakşın için uygun bir adaysınız demektir. Ayrıca, kalp damar hastalıkları, diyabet, ve dolaşım problemleri de yine lipo için bir soru teşkil edebilir, mutlaka doktorunuza bu durumu danışmalısınız.

Karın, Göğüsler, Kalça, Kasık kemiği, Dış uyluk (heybe), kanatlar (aşk kolları), Sırt, Iç uyluk, dizlerin iç kısmı, kolların iç kısmı, yanaklar, çene yemek borusu üstü ve jinekomasti yani erkeklerde meme büyümesi sorununda liposuction uygulaması yapılabilir.

Tüm liposuction Lipomatik ve Liposculpture yöntemlerinde hastanın ve doktorun alması gereken tedbir ve planlamalar vardır. Hasta tam olarak ne yapılacağını ve ne kadar yağ çekileceğini bilmelidir. Aynı zamanda zamanlama konusunda bilgi almalıdır. Hasta onam formu imzalamalıdır. Operasyon sonrası hangi ilaçları ve antibiyotikleri alacağı ayrıntılı bir şekilde açıklanmalıdır. Hasta henüz operasyona alınmadan evvel yağın alınacak yerleri kalemle işaret edilir ve fotoğrafları çekilir. Medikal fotoğraflar öncesi ve sonrası arşivi için son derece önemlidir. Hangi anestezi yöntemi uygulanacaksa, hastaya ilaç verilir. Mikro kesiler yapılır ve işleme başlanır. Liposuction işlemi ile yağlar alınır, sıvı dengesine dikkat edilerek kan basıncı, kalp hızı ve oksijen seviyesi kontrolünde operasyon sonlandırılır.

Eğer hasta kalkıp dolaşabiliyor ve genel sağlık durumunda herhangi bir sorun gözlemlenmiyorsa evine taburcu edilebilir. Liposuction az evvel de söylediğimiz gibi bir zayıflama metodu değildir, bu sebeple operasyon sonrası sonucu tam olarak anlayabilmeniz için, bundan sonraki yaşantınızda, kilo kontrolünüzü iyi yapmanız ve egzersizi hayatınıza dahil etmeniz gerekmektedir.

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır.