BEYNİ KÜÇÜLTEN HASTALIĞA MİGREN AMELİYATI İLE KALICI TEDAVİ

migren ameliyatı

Migren Ameliyatı, Yakın zamanda Amerika’da yapılan bir araştırmada, migren ve depresyonun beyin hacmi üzerindeki şaşırtıcı etkileri ortaya kondu.

Araştırmaya katılan kişilerden hem migreni hem de depresyonu olanların beyni hacminin, migren ve depresyonu olmayanlara göre ya da bu hastalıklardan sadece birini taşıyanlara göre 19.2 milimetre daha küçük olduğu belirlendi. Bu araştırmadan çıkan diğer bir sonuç ise, ortalama bir insan beyninden daha küçük olanların migren ve depresyona yakalanma riskinin daha fazla olduğudur.

Migren Ameliyatı, Nedeni henüz tam olarak bilinmeyen migren hastalığının genetik olarak çoğunlukla nesilden nesile aktarıldığı bilinmektedir. Depresyonun da birçok farklı etkenleri vardır. İkisi bir arada da görülebilir, sadece biri de görülebilir. Migren ile depresyon bazen birbirini de tetikleyebilmektedir.

Bu hastalıklarda beyin neden küçük?

Yapılan çalışmanın sonunda migren ve depresyonlu hastaların beyninin neden diğer insanlara göre küçük olduğunun açıklaması tam olarak yapılamıyor. Ancak bu iki rahatsızlığın birlikte getirdiği ağrının, olası beyin iltihaplanmasının, kalıtımsal ve sosyo-ekonomik etkenlerin beyin dokusunu etkileyerek küçülttüğü tahmin ediliyor. 

Depresyonun belirtileri

Yorgunluk, halsizlik, cinsel yaşama karşı duyulan isteksizlik, odaklanma güçlüğü, unutkanlık, uyku problemleri, kendini kontrol etmede güçlük, kararsızlık, kötümserlik gibi belli başlı belirtileri yaşayan kişilerin olası depresyon rahatsızlığı nedeniyle mutlaka doktora başvurması gerekmektedir.

Migrenin temel özellikleri

Başın ense, alın-göz ya da şakak bölgelerinden birini tutan, zonklayıcı karakterde olan, kusma ve bulantının eşlik ettiği, parlak ışık ve sese karşı hassasiyet geliştiren, egzersiz ve baş hareketiyle artan, 4 saat ile 3 gün arasında süren şiddetli ağrılara migren ağrısı denir.

Risk grubundakiler

Migreni olan kişilerin neredeyse hemen hepsinin ailelerinde migren öyküsü vardır. Genetik faktör migren oluşumunda önemlidir.

Cinsiyet, ciddi bir risk faktörüdür. Ülkemizde her 100 kadından yaklaşık 15 ila 20’sinde migren görülmektedir. Erkeklere göre 3 kat daha fazla ortaya çıkıyor. Ancak çocukluk döneminde yaşanan migren vakalarında erkeklerin sayısı kadınlardan daha fazladır. Migrende cinsiyetin oluşturduğu riskin,  kadınlık hormonundaki dalgalanmadan kaynaklandığı belirtilmektedir.

Belirli yaş gruplarında migrenin görülme sıklığı artmaktadır. Çocuklukta başlayıp ergenlik ve erken yetişkinlik döneminde devam eden migren, 20 ile 50’li yaşlar arasında daha çok görülmektedir.

Migren ataklarına zemin hazırlayan etkenler

Migren ağrı ataklarını tetikleyen belli başlı faktörler vardır. Ancak bu faktörlerin hepsinin her hasta için tetikleyici olduğunu söylemek doğru değildir. Migren bazen tetikleyiciler bağlamında sübjektif, yani kişiye göre değişebilen bir hastalıktır. Örneğin migreni tetikleyen çikolata, tatlandırıcılar, turşu gibi tuzlu besinler, sucuk, jambon gibi şarküteri ürünleri her migren hastasında aynı etkiyi yaratmayabilir. Migreni tetikleyen faktörleri genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

·       Stres, depresyon hali

·       Gürültülü, güçlü kokulu ve parlak ışıklı ortamlar

·       Uyku düzensizliği, az ya da daha fazla uyumak

·       Atmosfer değişikliği, lodos etkeni

·       Hormon ilaçları, damarları etkileyen ilaçlar, doğum kontrol hapları

·       Yükseklik değişiklikleri

·       Uçak yolculukları

·       Uzun süre aç kalmak ya da öğün atlamak

·       Spor yapmak

·       Cinsel aktivite

Toplumda çok sık görülen migrende şu ana kadar uygulanan en etkili tedavi yöntemi ağrıyı yönetmek için alınan reçeteli ilaçlar ve hayat tarzı değişiklikleridir. Bu önlemler, migren ağrı ataklarını tamamen sonlandırmamakta, yalnızca ağrı atağını önlemek ya da atak sırasındaki ağrı şiddetini ve süresini azalmak amacıyla uygulanıyor.

Migren ameliyatı ile tedavi 15 yıl önce bulundu

15 yıl önce modern tıpta yaşanan ve heyecan uyandıran bir gelişme, bugüne kadar sonlandırılamayan migren hastalığını tamamen ortadan kaldırılmasını sağladı. İlaç ve alternatif yöntemler ile tedavi olamayan migren hastalarına yapılan cerrahi müdahaleyle hastalığın, atakların, ağrının sona erdirilebileceği anlaşıldı.

Yüzde 90 kalıcı tedavi

Amerikalı Plastik ve Estetik Cerrah Prof. Dr. Bahman Guyuron tarafından alın ve göz kapağı estetiği sırasında alın migreninin de tesadüfen geçmesiyle başlayan bilimsel çalışmalar, nörologların da katılımıyla plastik ve estetik cerrahlar tarafından başarıyla yürütüldü. 15 yıl boyunca ameliyat edilen yüzlerce migren hastasında yüzde 90’ın üzerinde yakalanan başarı bilimsel yayınlarda yerini aldı.

Ameliyattan olumlu sonuç alan hastaların yüzde 62’sinde migren kalıcı olarak ortadan kaldırılırken, yüzde 38’lik hasta grubunda ise ağrı şiddeti migren ameliyatı sonrası baş ağrısı seviyesine çekilerek hastaların hayatında ciddi bir rahatlama sağlandı.

Migren ameliyatı kapalı teknik ile yapılıyor

Migren ameliyatı ile bugüne kadar uyguladığım

1 ayda ataklar kalıcı olarak son buluyorigren tedavisinden yarar görmeyen hastalar kalıcı şifa bulmaktadır. Ameliyat, migrenin tuttuğu bölgeye göre ense kökü, şakak, alın, göz kapağından endoskopik migren ameliyatı FaceBook Sayfası ile yapılmakta, burunda başlayan migren atakları için kıkırdağa ya da konkalara yönelik doğrudan cerrahi müdahale veya açık burun ameliyatı yapılmaktadır. Kapalı ameliyat yöntemi olan endoskopik migren ameliyatı ile 1 santim ile 3 santim arasında tek kesi açılarak migrenin başlangıç bölgesindeki tetikleyici duyusal sinirler rahatlatılıyor. Ülkemizde İstanbul’da yapılan bu ameliyat 1 ila 4 saat arasında tamamlanmaktadır.

1 hafta ya da 10 günde iyileşen hastalarımızın migren atakları 1 aylık süreçte ortadan kalıcı olarak kayboluyor. Burada sıklıkla sorulan bir soru, migren ameliyatının bir beyin ameliyatı olup olmadığıdır. Migren ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular bir beyin ameliyatı değildir. Saçlı deri ile kafatası derisi arasında yer alan büyük duyusal sinirlere yönelik yapılan bir müdahaledir. Bu yüzden beyine herhangi bir etkisi yoktur.

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır.