Migren Tedavisi ve Ameliyatı Nedir?

migren tedavisi ve ameliyatı nedirMigren tedavisi, birçok farklı yöntemleri içermektedir. 15 yıl önce bulunan yeni bir tedavi yöntemi, tedavileri geçici ve kalıcı olarak ikiye ayırmamızı sağlamıştır.

Bugüne kadar nörolog ve ilgili hekimler tarafından uygulanan önleyici ve koruyucu ilaç tedavilerinin yanı sıra botoks enjeksiyonu, akupunktur, reiki, kas gevşetme egzersizleri, bitkisel tedaviler gibi farklı birçok tedavi yöntemleri atakları geçici olarak önlemek, atak sırasında oluşan şiddetli migren ağrılarını hafifletmek ve süresini azaltmak amacıyla yapılmaktadır.  

Kalıcı migren tedavisi tesadüf eseri bulundu

Diğer taraftan migren hastalığının kalıcı olarak tedavisine yönelik çok önemli bir adım atıldı. Bilimde tesadüfler birçok soruna çözüm bulmuştur. Böyle bir tesadüf 15 yıl önce Amerika’da yaşandı. Cleveland’dan tanınmış bir doktor olan Plastik ve Estetik Cerrah Prof. Dr. Bahman Guyuron, alın ve üst göz kapağı estetiği yaptığı hastalarından bazılarında var olan migrenin, estetik ameliyattan sonra geçtiğini fark etti. Hastalar, yüz estetiğinin iyileşme sürecinde migren ağrı ve ataklardan kurtulduklarını, bir daha migren ağrısı yaşamadıklarını ifade ettiler.

Bu durum Prof. Dr. Guyuron tarafından dikkatle incelendi. Endoskopik teknikle yapılan alın germe operasyonunda migren ataklarının tesadüfen kalıcı olarak sona ermesi bilimsel araştırmalar kapsamında değerlendirildi. Heyecan veren bu gelişme, nörologların katılımıyla geliştirildi. Yüzlerce migren ameliyatı yapıldı. Ense kökü, alın, şakak, nasal bölge migreni olan hastalarda alınan sonuçlar son derece yüz güldürücü oldu. 100 hastadan 90’ı tedavi edilmişti. Sonuçların 5-10 yıllık bilimsel takibinde bu tedavinin kalıcı olduğu ortaya çıktı. Migren tedavisiyle ilgili plastik ve estetik cerrahların yaptığı çalışmalar ve sonuçlar saygın tıp dergilerinde bilimsel makaleler şeklinde bütün dünya ile paylaşıldı.

Migren tedavisi nedir, ne değildir?

Migren tedavisi, daha önce uyguladığı birçok tedavi yöntemine rağmen migren atakları ve ağrıları devam eden, kullandığı ilaçların bir süre sonra fayda etmediği dirençli migreni olan, ilaçlara bağlı yan etkiler nedeniyle ilaç kullanamayan ya da kısıtlı kullanan, migren teşhisi konmuş, ayda ortalama 15 gün migren ağrısı yaşayan, daha önce botoks enjeksiyonuna olumlu yanıt veren hastaların endoskopik ameliyat tekniğiyle tedavi edilmesidir.

Migren tedavisi bir beyin ameliyatı değildir. Migren tedavisi ya da migren ameliyatı denilince, hastaların aklına ilk gelen şey, bunun bir beyin ameliyatı olduğudur. Bu tamamen yanlış ve kaygı uyandıran bir algıdır. Migren ameliyatında beyine müdahale yoktur. Migreni tetikleyen duyusal sinirlere yönelik bir müdahale söz konusudur. Bu ana sinirler kafatası kemiği ile kafa derisi arasında yer almaktadır.

Migren tedavisi her baş ağrısını tedavi eder mi?

Migren tedavisi için uygulanan endoskopik ameliyat tekniği sadece primer baş ağrıları içindir. Baş ağrıları iki grup altında incelenir. Primer ve sekonder baş ağrıları tipi. Primer baş ağrıları migren ve gerilim tipi baş ağrılarıdır. Migren, baş ağrılarının en sık nedenidir.

Migren tedavisi, migren tanısı konmayan, başka bir hastalığı nedeniyle baş ağrısı yaşayan hastaların ağrı ataklarının geçmesi için uygulanmaz. Bu, sekonder baş ağrısı olarak tanımlanır. Baş ağrılarının yüzde 10’unu oluşturmaktadır. Tedavi, sekonder baş ağrısına neden olan hastalığın ortadan kaldırılmasıyla mümkündür.

Migren tedavisi başın hangi bölgesine yapılır?

Migrenin ortaya çıktığı dört ana bölge vardır: Alın, şakaklar, ense kökü ve nasal bölge. Başı çevreleyen bu dört bölge için beş farklı müdahale noktası vardır. Ense kökü migreni için enseden, alın migreni için saçlı deriden ya da üst göz kapağından, şakak migreni için şakaktan ya da üst göz kapağından, nasal bölge, yani burun migreni için burun kıkırdaklarından ameliyat ile tedavi gerçekleştirilmektedir. Açık burun ameliyatının yapıldığı nasal bölge migreni tedavisi dışında diğer bölgeleri tutan migren için endoskopik teknik kullanılmaktadır. Yani hızlı iyileşme, hızlı yara kapanması, hızlı işe ve günlük yaşama dönüş gibi birçok fayda sağlayan kapalı ameliyat tekniği.

Migren tedavisinden ne zaman sonuç alınır?

Tedavinin temel prensibi migrenin başlangıç noktasında yer alan tetikleyici duyusal sinirlerin üzerindeki baskıyı kaldırmak, rahatlama ve gevşeme sağlamaktır. Alın estetiği sırasında migreni tesadüfen kalıcı olarak ortadan kaldıran da işte tam buydu. Rahatlayan sinir dokusu bir daha migren ataklarını tetikleyemiyor. Migren tedavisinin kalıcı sonuçları, iyileşme sürecinin ilk 4 haftası içinde gerçekleşmektedir. Hastaların çoğu kalıcı olarak migrenden kurtulurken, bazıların atak ve ağrıları yüzde 50’nin üzerinde azalmakta, migren ağrısı baş ağrısı seviyesine çekilmektedir.

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır.