BURUN ESTETİĞİ AMELIYATI SONRASI

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, özellikle ilk 24 saat süresince, yüzünüzde bir şişlik hissediyor olacaksınız. Burnunuzda ve başınızda ağrı hissediyor olmanız ameliyat sonrası için oldukça normal bir durum. Doktorunuz tarafından verilmiş ağrı kesiciler ile varolan rahatsızlığınızı kontrol altına alabilirsiniz. İlk gün başınızı öne hiç bir şekilde eğmemeniz oldukça önemlidir. Bu nedenle hemşirelerimiz, başınızın yüksekte olduğu bir şekilde  dinleniyor olduğunuzdan emin olacaklardır.

Göz çevrenizde oluşan şişlik ve morarma, ameliyattan 2-3 gün sonra fazlalaşacaktır. Soğuk kompres uygulamak, şişliğin azalmasını ve kendinizi biraz daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Yüzünüzde morluk ve şişlikler olmasına rağmen kendinizi oldukça iyi hissediyor olacaksınız.

Burun Estetiği Sonrası

Şişlik ve morarma 5-6 gün içerisinde oldukça hafifler çoğunlukla iki hafta içinde yok olur. Kadınlarda Burun Estetiği Kimsenin farkedemeyeceği ince şişlikler olması normaldir. Zaman içerisinde yüzünüz ve burnunuz oturdukça şişlikler tamamıyla kaybolacaktır.

Eğer silikon, nasapor  burun içine yerleştirilmişse birkaç gün içerisinde hava ile temizlenecektir veya tamamen çıkartılacaktır, böylece kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz. Ameliyat sonrası genellikle ilk haftanın sonunda tüm pansuman, atel ve dikişler alınmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı kararı vermeden önce, ameliyat sonrasında nasıl hissediyor olacağınızı bilmeniz çok  önemli. Doktorunuz muayene sırasında tüm detayların üzerinden geçerek size bilgi verecektir. Ameliyat sonrası yapmanız gerekenler iyileşme sürecinizi etkileyeceği için doktorunuzu dikkatli dinlemeniz önemli. Talimatları uygulamadığınız durumlar enfeksiyona neden olabileceği gibi iyileşme sürecinizin de yavaşlamasına sebep olacaktır.

Burnunuzu sümkürmeyin!

Çok gerekli durumlarda burnunuzu yavaşça yumuşak bir kağıt mendil ile silebilirsiniz  ama sümkürerek temizlemekten kaçının

Burnunuzdaki alçı ıslanmamalı

Alçı ameliyattan 1 hafta kadar sonra çıkarılacaktır. Alçının ıslanmaması ve oynatılmaması oldukça önemlidir. Yüzünüzü yıkadığınızda pansumanınızın ıslanmamasına özen gösterin. Burun akıntınız varsa pansumanınızı sıklıkla değiştirmeniz gerekir. Burnunuzda alçı varsa lütfen dokunmayın! Doktorunuza muayeneye gidene kadar alçıyi kuru tutmaya özen gösterin. Alçıyı doktorunuzdan başka kimse çıkarmamalıdır. Pansuman ve alçı çıkarılana kadar duş almamanız önemli. Ameliyat sonrası en az 1 hafta saçlarınızı kendiniz yıkamayın! Unutmayın bandajınızın ıslanmaması çok önemli.

Uzun süre çiğneme gerektiren yiyecekleri tüketmeyin.

Evet ameliyat sonrasında uzun süre çiğneme gerektiren elma, ayva, kizarmis ekmek gibi sert yiyeceklerden uzak durun, çorba, haşlanmış patates gibi çok fazla çiğneme gerektirmeyen yiyecekler yemeye çalışın. 

Ağır spor yapmaktan kaçının.

Özellikle koşu ve iki kişi ya da bir takımla yapılan sporlardan bir süre uzak durmanız gerekir. Fitness ya da yüksek düzeyde aktivite gerektiren herhangi bir faaliyetten de kaçınmalısınız.

Dişlerinizi fırçalarken dikkatli olun.

Yumuşak bir dış fırçasıyla nazik bir şekilde  dişlerinizi fırçalayın. Üst dişlerinizi fırçalarken ekstra  dikkatli olmanız gerekir. Özellikle İlk hafta dişlerinizi oldukça dikkatli bir şekilde fırçalayın

Sosyal görüşme sürelerinizi kontrol edin!

Çok uzun telefon görüşmeleri ve saatlerce süren, yüz yüze yapılan görüşmelerden yaklaşık 2 hafta kadar uzak durun. Elbette sosyalleşin ama görüşmelerinizi kısa sürelerle sınırlandırın.

Yüzünüzü yormayin!

Jest ve mimiklerinizi kullanırken dikkatli olun. Çok fazla gülmek, kahkaha atmak, esnemek yüzünüzü yorabilir. Ameliyat sonrası ilk hafta yüzünüzü yoracak olan şeylerden kaçınmalısınız.

Kıyafetlerinizi giyinip çıkarırken burnunuza değmemesine özen gösterin!

Ameliyat sonrasi ilk hafta başınızdan geçirmek zorunda kalacağınız gömlek, kazak ve tshirtler giymekten kaçının. Fermuarlı ya da düğmeli gömlek, hırka, sweatshirt tercih etmenizi öneririm.

Başınızdan geçirerek giymeniz gereken kıyafetleri ameliyattan sonra en az 1 hafta tercih etmeyin!

Ameliyat sonrası en az 6 hafta güneşe dikkat edin!

Sıcak hava ve güneş ışınları burunda şişlik oluşmasına sebep olabilir. Güneşe çıkarken bir şapka yardımıyla yüzünüzü koruyun

Burun Estetiği Ameliyat sonrası yüzmek  için en az 1 ay beklemenizi öneririm.

Yüzerken olabilecek küçük kazalardan kendinizi koruyamayabilirsiniz. Bu nedenle yüzmek için ameliyatınızın üzerinden en az 1 ay geçmesini beklemenizi öneririm.

Yalnızca doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın.

Doktorunuz tarafından yazılmayan bir ilacı almayın ! Evinizde bulunan aspirin ya da herhangi başka bir ağrı kesiciyi kesinlikle almayın. İyileşme süreciniz için doktorunuz size ağrı kesici gerekli ilaçları mutlaka verecektir

Ameliyattan sonra bir süre gözlük kullanmayın!

Ameliyattan sonra yaklaşık 4 hafta güneş gözlüğü ve gözlük kullanmamanız gerekir. Gözlük kullanan hastalarımıza ameliyat sonrası bu süre zarfında, gözlüklerini nasıl kullanmaları gerektiğini gösteriyor olacağız.  Ameliyattan 2-3 gün sonra lenslerinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Başınızı yükselterek istirahat edin

Ameliyat sonrası oluşan şişliği azaltmak için dinlenirken başınızı yükseltmelisiniz. Burun üzerinde herhangi bir baskı olmaması gerekiyor bu nedenle sırt üstü ve başınıza iki yastığa koyarak uyumalısınız.

Ne zaman doktorunuzu aramalısınız?

İşinizi şansa bırakmayın! Önemli olduğunu düşündüğünüz herhangi bir sorunda doktorunuzu aramaktan çekinmeyin!

Ameliyat sonrası doktor muayenesi

Doktorunuz ameliyatın ertesi günü sizi mutlaka görmeli, gerekirse 5-6 gün sonra bandajınızın çıkarılması için geldiğinizde görmek isteyebilir.

Homeopathic  ilaçlar;

Bir çok hasta ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morlukların daha çabuk iyileşmesi için ek ilaç talep ederler.  Ameliyattan 5-6 gün sonra bandajlar alınırken, var olan bu şişlik ve morluklarında oldukça hafiflemiş olduğunu görürüz bu nedenle ben kendi hastalarıma bu tür tabletleri almalarını genelde önermiyorum. Ustalıklı bir cerrahi operasyon ve ameliyat sonrası hastanın, doktoru tarafından verilen talimatlara uyuyor olması şişliklerin 5-6 gün içerisinde inmesinin en önemli sebebidir. Bu nedenle ameliyatınızı yapacak olan cerrahin bilgi, beceri ve ustalığı kadar sizinde kendinizi koruyor olmanız çok mühimdir.

Morlukların ise çok ya da az olmasının sebebi pek çok şeye bağlı olabilir: hastanın sigara içip içmemesi, ameliyatın türü, hastanın yaşı ve genel sağlığı gibi. Homeopathiç ilaçların bu tür tedavilerde kullanılmasına karşı olmamakla birlikte, sağlıklı hastalarda iyi bir cerrahi teknikle, muhtemel morluk ve şişliklerin minimuma düştüğünü belirtmek isterim .

Günlük yaşamınıza dönüş

Bandajınızın çıkarılmasından sonra, burnunuzda, gözlerinizde ve üst dudağınızda renk değişiklikleri ve şişlikler olması son derece doğaldır. Tüm bu şişliklerin geçmesi ve rengin normale dönmesi toplamda 2-3 hafta alabilir. Burnun yüze tam oturması ve yüzdeki şişliklerin tam olarak geçmesi için 12-18 ay kadar süre gerekir. Bu şişlikler, çevrenizdeki kişilerin bakınca alnalyip görebileceği şekilde şişlikler değildir. Burnunuzdaki bandajın alınmasından sonra burun derinizi nazik bir şekilde temiz bir sabunla ya da vazelin gibi bir yoğun bir nemlendirici krem ile temizleyebilirsiniz.

Estetik Burun Cerrahisi ile ilgili bu siteden faydalanabilirsiniz.

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır.