Burun Estetiği - Rinoplasti

Burun EstetiğiÜlkemizde son yıllarda estetik ameliyatlarda hızlı bir artış gözlenmektedir. En çok yaptırılan ve estetik ameliyatlar içindeki en zor ameliyat burun estetiği operasyonudur. Her estetik ameliyatta olduğu gibi bu operasyon da kişinin yüz yapısına özel planlanan bir cerrahi uygulamadır. Bunun nedeni, burun yapısının birçok farklı dokulara sahip olması, sağlıklı nefes alabilmede ve ses kalitesinde önemli bir rol oynaması, konumu itibarıyla yüzün tam merkezinde, görüntü açısından da yüzün diğer bölgeleriyle hassas bir uyum içinde olmasıdır.  Burun, homojen bir yapıdan oluşmamaktadır. Kıkırdak, kemik, yağ, kas ve bağ dokularının bir araya gelerek oluşturduğu bir organdır. 

Hem güzel, hem de sağlıklı burun 

Bu kadar kompleks bir yapıya sahip buruna yönelik cerrahi müdahalenin başarılı olmasında, hastanın burun yapısının özellikleri kadar, doktorun tecrübesinin düzeyi de etkendir.  Burun estetiği ameliyatıyla burun ucu ve burun sırtındaki arzu edilmeyen deformasyonlar düzeltilir, burun yeniden şekillendirilir. Genellikle iri burunlar küçültülürken, hastanın beklentisine göre yüzle uyumsuz küçük burunlar da büyültülür. Bu ameliyat sırasında doğal ve estetik burun görüntüsü elde etmek ile aynı önemde bir amaç daha vardır ki, o da hastanın rahat nefes alabilen bir burun iç yapısına kavuşmasıdır. 

 

15 yaşında bu estetik işlem yaptırılır mı?

Burnun görünümü,  kişinin yüz ifadesini, özel ve sosyal hayatında algı ve imajını direkt etkileyen bir organ olduğu için ameliyatın başarılı sonuçlanmasında hastanın gerçekçi beklentiler içinde olması çok önemlidir. Burada doktor ve hastanın ortak bir dil noktasında buluşması gerekmektedir. Peki burun estetiği olacak hastanın en az kaç yaşında olması gerekir? Bu sorunun yanıtı kadınlarda 17, erkeklerde 18 yaşlarıdır. Çünkü vücut ve dolayısıyla burun yapısı bu yaşlarda gelişimini tamamlamış olmaktadır.  Ancak daha küçük yaşlarda burunda travma ya da ileri düzeyde nefes alma sorunu olan hastalarda da rinoplasti gerçekleştirilebilir. 

En sık uygulanan burun ameliyatı tekniği hangisidir?

Burun estetiği için iki temel ameliyat tekniği uygulanmaktadır. Bunlar, açık burun ameliyatı tekniği ve kapalı burun ameliyatı tekniğidir. Açık burun ameliyatı tekniği burnun alt kısmında burun deliklerini birleştiren dokuda ince bir kesi yapılarak gerçekleştirilir. Burun sırtını düzleştirme ve burun ucunu düzeltmek için estetik cerrahlar tarafından çoklukla tercih edilen bir yöntemdir. Ameliyat sırasında kıkırdak ve kemik dokusu yumuşak dokulardan ayrılarak işlem gerçekleştirilir. Kemik ve kıkırdakta şekil bozukluğuna neden olan bölgeler düzeltilir. Nefes almayı engelleyen bir durum varsa bu ortadan kaldırılır. Sonra kemik ve kıkırdak üzerine yumuşak doku tekrar yerleştirilerek özel tekniklerle kesiler dikilir. Ameliyat 1-2 saatte tamamlanmış olur.  Kapalı burun ameliyatı tekniği ise, burnun deliklerini birleştiren dokuda ya da görünen başka bir yerde iz bırakılmadan burun iç dokusundan cerrahi müdahaleyle gerçekleştirilir. 

Bu kaygılar tarih oldu

Burun estetiği ameliyatıyla ilgili hastaların kaygı ve ağrı korkuları olabilmektedir. Bunun nedeni, burnun yüzün merkezinde ve korunması gereken bir pozisyonda olmasıdır. Şunu özellikle belirtmeliyim ki, ameliyat sırasında hasta herhangi bir ağrı, sızı duymamaktadır. Ameliyat sonrasında görülebilecek geçici hafif ağrılar ise ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir. Şişlik ve morluk ise 1 haftanın sonunda ortadan kaybolur. Bu sürenin uzaması ya da kısalmasında hastanın cilt yapısı belirleyici faktördür. Ayrıca bir diğer endişe kaynağı, iyileşme döneminde uygulanan burun içi tampon konusudur ki, artık gerekmedikçe hastaya ağrı veren tampon uygulaması yapılamamaktadır. 

 

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır.